English French German Macedonian

Ганди

PDFПечатиЕ-пошта

( 0 Гласа )

Ганди или попознат како Махатма, што на санскрит значи голема душа , великодушен, е човекот што ја поведе по ненасилен пат Индија кон својата независност и на свој начин го промени човештвото преку неговите силни пораки.

Неговите пораки најдобро зборуваат за него:

„Човекот е производ на своите мисли, она што го мисли, тоа и станува.“

„Мора да бидете промената што сакате да ја видите во светот.“

„Не смеете да ја загубите вербата во човештвото. Човештвото е океан; ако неколку капки во океанот се нечисти, океанот нема да стане валкан.“


Сподели на Facebook
Барај книга
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер